Av Ulla Desombre
Det är knappast en slump att Björn Dahlströms stol Superstructure 2003 är på omslaget till Dan Gordans nya bok ”Svenska stolar”. Jag tycker den är så fantastiskt, vackert nordisk, träig. 96 cm bred och med ett pris som inte lockar till impulsköp, inget köp alls faktiskt, så är det härligt att få ha den hemma hos sig en stund om än i bokform. På de drygt 400 sidorna med vackra avskalade bilder finns allt från t.ex. Maria Vinkas Gullholmen (IKEA) och Artur Lindqvist trädgårdsstol (Grythyttan) tillsammans med stolar från sekelskiftet 1900 och framåt.
Såhär skriver Björn Dahlström om Superstructure ”Jag tycker jag lyckades i mitt uppsåt. Kanske har den inte komfort för en hel kväll, men med kuddar är den fin att krypa upp i”.
Stolen får förbli en dröm men kanske kuddarna kan hamna i min Ikea fåtölj och likna lite omslaget på ”Stickat för hemmet” även den med Superstructure på omslaget.
