Kategorier
Naturrutan

En morgontrött fågelskådares år

Av Jeanette Malm

Koltrast

Varje vår sker undret – ljuset, grönskan och fågelsången kommer tillbaka efter månader av mörker, färgfattigdom och tystnad.

Lars Sund är en finlandssvensk föfattare, tidigare mest känd för prisade romantrilogin Colorado Avenue. Fågelintresset har dock funnits med länge, så länge att han fortfarande minns den starka lyckokänslan när han som 3-4-åring såg en mås. Trots två böcker om fåglar vågar Lars Sund inte kalla sig expert. Men som läsare – som jag som knappt kan skilja en koltrast från en stare – förstår man att han har ett djupt och gediget kunnande inom ornitologin. Det som gör En morgontrött fågelskådares år så intressant är ändå de perifera detaljer som Sund frikostigt tryfferar texten med:

  • Tallbitens tarmkanal är ovanligt lång och smal, anpassad till att smälta frön från lingon.
  • Ormvråken har en miljon ( 1000 000) tappar per kvadratmillimeter närhinna.
  • Ian Fleming döpte sin James Bond efter en expert på Karibiens fåglar.

Förutom alla dessa intressant fakta är boken en dagbok från ett pandemiår och som sådan ett tidsdokument över hur ett vardagsliv kunde se ut 2020-2021.

P.S. ”Morgontrött” betyder i det här fallet att man går upp och spanar vid femsnåret istället för tretiden på natten. D.S.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s